Od bohaterów Tolkienowskiej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" nieustannie możemy się wiele nauczyć. Udowodnili to również uczniowie klasy VI a, którzy przygotowali projekt edukacyjny poświęcony bohaterom powieści. Ich zadaniem było nie tylko scharakteryzować postacie, ale wskazać ich mocne i słabe strony, odegrać role, zbudować nastrój typowy dla danych nacji. Lekcja obfitowała w niespodzianki, był hobbicki poczęstunek z ciastkami i herbatką, próba sił fizycznych z Krasnoludami, pokaz mody elfickiej, czarodziejskie rekwizyty i przestroga przed złem tego świata w postaci Smauga, Trolli i Goblinów.

Póki życia, póty nadziei czytamy w powieści Tolkiena, a VI a odkryła tę prawdę w sposób empiryczny. Teraz pozostaje życzyć młodym badaczom literatury wytrwałości w niełatwej drodze przed edukację.