6 czerwca  br. uczniowie klasy III a i III b wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie.

Najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, będący rekonstrukcją unikalnego grodu obronnego kultury łużyckiej. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Dzięki wykopaliskom archeologicznym i późniejszej rekonstrukcji mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak wyglądało pierwsze osadnictwo na terenie Polski. 

Następnie odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski - Gniezno. Zwiedziliśmy Wzgórze Lecha znane z legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Głównym punktem programu było zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej z grobem św. Wojciecha (patrona Polski) oraz ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, które są  unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce.

Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.