3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Przedszkolaki z grupy 0a rozmawiały na temat tego kto to jest osoba niepełnosprawna. Na podstawie fragmentu książki M. Krajewskiej "Mój młodszy brat" dzieci poznały rodzaje niepełnosprawności oraz ich przyczyny. Na podstawie ilustracji dzieci dowiedziały się z jakimi barierami spotykają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami i w jaki sposób możemy takiej osobie pomóc w przezwyciężaniu tych potrzeb oraz jak należy się zachować w kontakcie z osobą niepełnosprawną, żeby nie sprawić jej przykrości. Na podstawie filmu dzieci poznały podstawowe słowa w języku migowym – dzień dobry, do widzenia, przepraszam, gdzie, ile, nazwy zwierząt itp. Przedszkolaki zamieniały się w osoby niewidome pokonując w parach tor przeszkód - jedna osoba szła z zamkniętymi oczami, druga ją ostrożnie prowadziła. Kalambury ukazało problemy osób niesłyszących, dzieci odgadywały również słowa z ruchu ust. Najwięcej radości i jednocześnie trudności przyniosło ostatnie zadanie – malowanie bez użycia rąk – stopami, ustami. W ten sposób dzieci zamieniły się w osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Takie zajęcia połączone z udziałem w programie filmowych spotkań Edukacji Włączającej On-line pozwalają na poszerzanie świadomości i poziomu wiedzy na temat osób niepełnosprawnych.