W ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim już od samego rana 18 września 2020 uzdolnieni plastycznie uczniowie, reprezentanci konstantynowskich szkół podstawowych, rozpoczęli malowanie wspólnego muralu nawiązującego do haseł "Konstantynów Łódzki dla Niepodległej"  #wiktoria 1920. To wszystko za sprawą projektu na który Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim (wnioskodawca wiodący projektu) pozyskała blisko 40 tysięcy złotych w ramach rządowego programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Młodzież przystępując do malowania swoich autorskich murali spotkała się z artystą Miguel Murillo, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który opowiedział o technicznych aspektach procesu powstawania muralu na ścianie ogrodu MOK w Konstantynowie Łódzkim. Profesjonalny mural to blisko 17 metrach długości i jednocześnie trwały malarski dokument upamiętniający w naszym mieście wydarzenia # wiktorii 1920 w ramach dofinansowania ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej # wiktoria 1920”.

* Tworząc projekt „Konstantynów Łódzki dla Niepodległej #wiktoria 1920”  priorytetem było pokazanie historii najważniejszych wydarzeń w sposób, który zainteresuje naszych mieszkańców. Gdy pojawił się pomysł murala artystycznego wykonanego przez profesjonalnego artystę wiedziałyśmy wspólnie z panią dyrektor Leną Podsiadłą (przyp. red. MOK jest partnerem projektu), że tę wiedzę i umiejętności tworzenia chcemy w ramach projektu przekazać uczniom naszych szkół. Dlatego też jednym z naszych działań jest zaproszenie do współpracy uzdolnionych artystycznie młodych konstantynowian – informuje Anna Walczak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim ( za portalem Urzędu Miasta).

Mural - rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjne ścienne najczęściej monumentalne upamiętniające jakieś wydarzenie. Definicja mówi o muralu, jako wielkoformatowej grafice na ścianach budynków i znana oraz wykorzystywana była już w starożytnym Rzymie. Wiedzą o tym doskonale uczestnicy - twórcy fragmentu muralu powstałego na ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Kultury i reprezentujący naszą szkołę z klas VIII a i VIII b. Stworzone przez nich malowidło nawiązywało do flagi narodowej i postaci uskrzydlonego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mega zaangażowanie młodzieży i charyzma z jaką tworzyli swoje dzieło oraz  "tagi" ( znaki identyfikujące artystę) były godne pozazdroszczenia. Wielka radość z samego procesu twórczego udzielała się wszystkim uczestnikom projektu, który powstawał pod okiem artysty i mentora Miguel Murillo. Uczestnicy realizujący mural z naszej szkoły to wspaniałe dziewczyny pełne pasji i zaangażowania Ania, Julia, Zuzia, Oliwia, Juleczka, Wiktoria, Zuzanna, Jagoda, Klaudia, które na podsumowanie akcji otrzymały od organizatorów okolicznościowe prezenty.