Z dumą i radością przyjęliśmy ...(foto:wikipedia)

W tym tygodniu ogłoszono Laureata Literackiej Nagrody Nobla. Z dumą i radością przyjęliśmy wieść, że tytuł ten przypadł polskiej pisarce, Oldze Tokarczuk. Z tej okazji ogłaszamy konkurs dla uczniów klas IV - VIII na ilustrację fragmentu powieści naszej Noblistki.

Prace formatu A3 wykonane dowolną techniką płaską, będące interpretacją fragmentu powieści Dom dzienny, dom nocny należy składać do nauczycieli języka polskiego do końca października.

Na zwycięzców czekają oceny celujące i cenne nagrody. Do pędzli i farb, kredek i wycinanek START!!!

Fragment do zilustrowania

  • Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia - siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Przeżuwać długie zdania, smakować ich sens, odkrywać nagle w mgnieniu sens głębszy, zdumiewać się nim i pozwalać sobie zastygać z oczami klejonymi w prostokąt szyby. Herbata stygnie w delikatnej filiżance; nad jej powierzchnią unosi się koronkowy dymek, który znika w powietrzu, zostawiając ledwie uchwytny zapach. Sznureczki liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat jest przez to odkryty i bezpieczny. Okruszki ciasta wysypują się na serwetę, zęby dzwonią leciutko o porcelanę. W ustach zbiera się ślina, bo mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata.